Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Powiat rozpoczyna nasadzenia

Powiat rozpoczyna nasadzenia

Dobre ceny sprawiły, że Powiat nasadzi nie jak planował 113 drzew, lecz w sumie 182. Działania samorządu wspiera firma Green Energy Salonu Odnawialnych Źródeł Energii z Komornik.
Rano dostawca przywiózł drzewa do siedziby Służby Drogowej w Środzie Śląskiej. Niedługo później drogowcy rozpoczęli nasadzenia wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej Środa Śląska-Ciechów. Drzewa, które zostaną tam posadzone to pięknie kwitnący lilak na pniu oraz wiśnia piłkowana „Royal Burgundy”. Na ich zakup firma Green Energy Salonu Odnawialnych Źródeł Energii z Komornik przekazała darowiznę w kwocie 10 tys. zł.
 
Dzisiaj rozpoczęliśmy nasadzenia, a cała akcja będzie trwać kilka dni, bo każde drzewko palikujemy i otaczamy siatką. Jutro będziemy kończyć odcinek do Ciechowa i zapraszamy mieszkańców wioski i okolic do wsparcia naszych działań. Nasadzenia rozpoczniemy o godz. 14.00 i każda para dodatkowych rąk będzie mile widziana. Prosimy, by osoby te zabrały  ze sobą maseczki i rękawiczki – zachęca Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel zarządu powiatu odpowiedzialny m.in. za drogi. – Do mieszkańców będę też miał prośbę, aby doglądali drzewka i zgłaszali nam wszystkie akty wandalizmu i kradzieży. Bardzo liczę, że nie powtórzy się historia nasadzonych drzewek przy drodze do Lipnicy, Kulina i innych.  
 
Poza ścieżką Środa Śląska - Ciechów nowe nasadzenia pojawią się na odcinkach Zabłoto - Kostomłoty, Ujazd Górny - Jarosław, Piotrowice - Pełcznica, w miejscowości Karczyce, a także wzdłuż ul. Klonowej w Księginicach. W sumie powiat zamówił pięć gatunków drzew: wiśnia piłkowana, lipa drobnolistna, lilak, klon zwyczajny i klon kulisty. Koszt tego zdania to: 26 tys. zł, z czego 10 tys. zł to darowizna od Green Energy z Komornik.
 
Jeśli pogoda będzie sprzyjać akcja nasadzeń zakończy się przed Świętami Wielkanocnymi.
 
Osobom sceptycznym wobec nasadzeń wzdłuż dróg przypominamy, że często miejsca te są wskazane w decyzji o nasadzeniach zastępczych, za wcześniej usunięte drzewa. Zgodnie z nią starosta powiatu musi nasadzić dany gatunek, w danym terminie i  miejscu – dodaje Pierzchalski.
(rfp)
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin