Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze – cz. 1 Pasieka Ziębów

Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze – cz. 1 Pasieka Ziębów

Powiat Średzki to miejsce o niepowtarzalnym charakterze i doskonałych perspektywach. Aby mieszkańcy powiatu wiedzieli jak wyjątkowi przedsiębiorcy zamieszkują nasz teren rozpoczynamy dzisiaj cykl artykułów. Przybliżymy w nim osoby i firmy, które łączy jedno – nietypowa działalność, którą wykonują z prawdziwą pasją i oddaniem. 
Ideę akcji wyjaśnia wicestarosta Sebastian Burdzy. – Uważam, że mamy w powiecie niesamowite perełki, firmy które mają wieloletnie, często rodzinne tradycje. Które prowadzą biznes z pasji i używają najwyższej jakości składników. Dla których klient jest na pierwszym miejscu. Takie marki lokalne promują nasz powiat i wpływają pozytywnie na nasz wizerunek, przez co zasługują na dużo większy rozgłos i reklamę niż mają zazwyczaj – mówi. Na początek wybraliśmy Pasiekę Ziębów, z którą starostwo współpracuje od paru lat.
 
Początki Pasieki Ziębów z Lipnicy sięgają końca XIX wieku. Wtedy pszczelarstwem zaczął zajmować się Marek Zięba. W 1950 roku opiekę nad pszczołami przejął jego syn Wacław, który z kilkunastoletnią przerwą zajmował się nimi do roku 1998. To on w 1996 roku założył Pasiekę Ziębów, zaczynając od jednej pszczelej rodziny. Aktualnie firmą zarządza kolejny męski potomek rodziny - i to nie sam! Pan Zenon Zięba pracuje w pasiece razem ze swoim synem Bartłomiejem. 

Państwo Zięba posiadają ok. 500 uli, a ich produkty można kupić w kilkudziesięciu miejscach na terenie powiatu i poza nim, m.in. w sklepie “Kogucik”, sklepie rybnym przy ulicy Legnickiej w Środzie Śląskiej oraz w sklepach wiejskich w Krynicznie czy Szczepanowie. Możliwy jest również zakup na miejscu, w pasiece (Lipnica 6), a w związku z pandemią także dowóz pod wskazany adres (warunkiem jest zamówienie minimum dwóch słoików miodu).

W ofercie Pasieki Ziębów znajdują się 4 rodzaje miodów: wielokwiatowy z pełni lata, wielokwiatowy wiosenny, lipowy i wrzosowy. Firma sprzedaje także pierzgę w miodzie i kit pszczeli, tzw. propolis oraz na specjalne zamówienie przygotowuje zestawy upominkowe. 
 
Od niedawna Pasieka Ziębów oferuje klientom skorzystanie z uloterapii.  Do tego celu przygotowaliśmy dwa domki: Tosię i Tolka, które zostały nazwane od pszczół-gospodarzy tego miejsca. W domkach oddycha się powietrzem pszczelim, zawierającym m.in. substancje zwalczające infekcje bakteryjne i wirusowe. Na przebywającego w środku klienta korzystnie działa także ciepło, mikrowibracje i dźwięki wytwarzane przez pszczoły mówi Zenon Zięba
 
Jeśli jesteś właścicielem niewielkiej firmy z powiatu średzkiego, tworzącej wyjątkowe produkty i chciałbyś pojawić się w naszym cyklu - zadzwoń: 71 396 89 51 lub napisz: rfp~@~powiat~-~sredzki~.~pl.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin