Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Skarb Średzki znów w Środzie Śląskiej

Skarb Średzki znów w Środzie Śląskiej

Od środy 12 stycznia w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej znów można podziwiać Skarb Średzki.
Skarb Średzki to jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. Monety i klejnoty odkryto w 1985 i 1988 r. w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych przy ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie ośrodka sportu i rekreacji. Początkowo duża jego część znalazła się w rękach odkrywców-amatorów, lecz szeroko zakrojona akcji milicji o kryptonimie Korona pozwoliła odzyskać precjoza.
 
Obecnie Skarb Średzki składa się z korony kobiecej z orłami, zapony z kameą, dwóch par zawieszek, zapinki z ptakiem, złotej taśmy, czterech pierścieni, 39 złotych monet i blisko 7,5 tysiąca srebrnych monet.
 
Zdaniem historyków skarb ukrył w połowie XIV wieku żydowski bankier Mojżesz, podczas pogromów Żydów, oskarżanych o wywołanie epidemii dżumy. Złote precjoza była zastawem pod pożyczkę jaką zaciągnął u niego ówczesny król czeski Karol IV Luksemburski. Mojżesz w obawie przed prześladowaniami opuścił Środę Śląską i nigdy już do niej nie powrócił.
 
Skarb Średzki był prezentowany na wielu znamienitych wystawach. Między innymi w Warszawie, Dreźnie, Valladolid - dawnej stolicy Hiszpanii, Brukseli, Pradze, Ostrowie i Berlinie. W 2020 roku nasza korona był częścią krakowskiej wystawy “Skarby epoki Piastów”. Za każdym razem wzbudza on wiele pozytywnych emocji wśród bywalców muzeum. Dlatego serdecznie zapraszam do podziwiania tego niezwykłego znaleziska w naszej placówce. Może osoby, które jeszcze go nie widziały wpiszą wizytę u nas do postawień na ten rok – mówi Ilona Wodejko, dyrektor muzeum. 
 
Skarb Średzki to największa, ale nie jedyna atrakcja naszego muzeum. Przez cały rok prezentowane są wystawy „Archeologia i pradzieje ziemi średzkiej i okolic”, „Insygnia cechowe”, „Warstat - dawne narzędzia do obróbki drewna”, „Mały Skarb Średzki” i „Izba Tortur”. Odwiedzając placówkę w styczniu i lutym będzie można zobaczyć też dwie bardzo ciekawe wystawy czasowe: „Talenty z sąsiedztwa. Część II. Rękodzieło" oraz „MARII WALIZKA WSPOMNIEŃ - wspomnienie o Marii Szkwarek poetce...".  
 
Zachęcamy do odwiedzin. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:
wtorek - piątek    9.30 - 15.30
sobota, niedziela    12.00 - 15.00
Kasa biletowa jest zamykana pół godziny przed zamknięciem placówki. Ceny biletów to: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł. 
(Powiat Średzki - RFP)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin