Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Powiatowa komunikacja coraz popularniejsza. Podsumowanie roku 2022

Powiatowa komunikacja coraz popularniejsza. Podsumowanie roku 2022

Wydział Mienia i Dróg średzkiego starostwa podsumował działalność powiatowej komunikacji publicznej w 2022 roku. W minionym roku skorzystało z niej około 25 tys. osób. 
 
Powiatową komunikację publiczną uruchomiono w styczniu 2019 roku w ramach rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dzięki rządowej dotacji i wsparciu Gmin powiatu udało się utrzymać ją przez kolejne lata.
 
W 2022 roku wartość całego zadania wyniosła 1,53 mln złotych, z czego udział finansowy Gmin (Kostomłotów, Malczyc, Miękini i Udanina) to 118 tys. zł. Tyle samo wyniósł wkład Powiatu. Kwota ta pozwoliła na organizację ośmiu linii (P1 - P8) obejmujących teren pięciu gmin powiatu średzkiego oraz gminy Prochowice.  
 
Największą popularnością cieszyła się linia P5 Wichrów - Kostomłoty - Środa Śląska, którą w ciągu roku przejechało ponad 13 tys. pasażerów. Blisko 3 tys. osób skorzystało z linii P3 Lusina - Pichorowice - Środa Śląska. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się linia P6 Malczyce - Środa Śląska - Wróblowice. Niemniej i tak liczba pasażerów tej linii była większa niż rok wcześniej. W sumie w minionym roku z powiatowej komunikacji skorzystało około 25 tys. mieszkańców.
 
W drugim półroczu minionego roku nastąpiło znaczne zainteresowanie transportem powiatowym, co nas - jako Organizatora - bardzo ucieszyło. Mieszkańcy powiatu docenili niezawodność połączeń i optymalnie ułożone rozkłady jazdy. Najbardziej obleganą linią była ta do Kostomłotów. Bardzo popularne były połączenia na terenie gminy Udanin i Malczyce. Dziękuję wszystkim przewoźnikom, którzy w 2022 roku obsługiwali linie P1 - P8 za wywiązanie się z zawartych umów, co nie zawsze było łatwe. Dziękuję też podróżnym za korzystanie z naszych połączeń i zachęcam niezdecydowanych do wybierania komunikacji publicznej jako środka transportu, bo jest to rozwiązanie ekonomiczne i bardziej ekologiczne, a nasza siatka obejmuje już ponad 90% powiatu – podsumowuje Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel zarządu powiatu odpowiedzialny m.in. za to zadanie.  
 
Operatorzy powiatowych linii w 2022 r.: Transport Osobowo-Towarowy Stefan Ślusarski, P.P.H.U. „MALEC” Mieczysław Malec, Transport Osobowy Michał Ślusarski, Transport Osobowy Szymon Kruk
(Powiat Średzki - RFP)

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin