Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Zostań radnym Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego

Zostań radnym Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego

Zapraszamy młodych, ambitnych mieszkańców naszego Powiatu do startu w wyborach do Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego. Termin dostarczania dokumentów mija 17 maja.
Młodzieżowa Rada Powiatu Średzkiego ma już 17-letnią historię. Teraz zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu nadała jej nowy statut, który m.in. zmienił tryb wyboru członków. Wcześniej to szkoły organizowały wybory i zgłaszały kandydatów, teraz decyzja o starcie w wyborach należy do samych uczniów. 
 
Nie zmieniły się główne zasady działania Rady i nadal jest ona organem bezpartyjnym i apolitycznym, a mandat radnego ma charakter społeczny i jest sprawowany nieodpłatnie. Za główne cele Rady uznano rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności, zapewnienie młodzieży aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, reprezentowanie interesów młodzieży wobec jednostek samorządu terytorialnego, organizacji i innych podmiotów, działania na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych. 
 
- Zawsze traktowałem młodzieżową radę z sentymentem, również dlatego, że ukonstytuowała się w roku, kiedy zostałem wybrany na starostę powiatu. Przez kilkanaście lat działalności przez jej szeregi przeszło wielu młodych, ambitnych ludzi, z którymi mam teraz przyjemność spotykać się i współpracować na różnych płaszczyznach. Nie mam wątpliwości, że to bardzo cenna inicjatywa. To lekcja samorządności, kompromisu, organizacji różnych wydarzeń, a także odpowiedzialności za reprezentowanie interesów młodzieży. Dlatego w myśl zasady ”Nic o was bez was” serdecznie zachęcam do kandydowania. Nasz urząd deklaruje pomoc w funkcjonowaniu i pełną gotowość do współpracy - podkreśla wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy i posiadacz tytułu Przyjaciela Młodzieżowej Rady. 
 
Kto może zostać młodzieżowym radnym? Zgodnie z nowym statutem kandydat powinien w dniu wyboru być mieszkańcem naszego powiatu, mieć 14 lat i nie więcej niż 21 lat, nie mieć zatargów z prawem, przedstawić poparcie co najmniej 15 rówieśników oraz referencje ze szkoły/uczelni, pracodawcy lub przedstawiciela samorządu. Wszystkie dokumenty należy złożyć lub przesłać do starostwa (e-mail) do 17 maja. 
 
Młodzieżowa Rada może liczyć od 10 do 17 członków. Jej siedziba, tak jak dotychczas, będzie mieścić się w średzkim starostwie, a  merytorycznie będzie wspierać ją przewodniczący Rady Powiatu w Środzie Śląskiej, sekretarz Powiatu oraz Wydział Rozwoju. Posiedzenia rady powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał. 
(Powiat Średzki - RFP)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin