Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje

W związku z nasilającymi się w Niemczech zachorowaniami wywołanymi werotoksycznym szczepem E.coli 0104 (STEC) na terenie powiatu średzkiego prowadzony jest nadzór bieżący zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
 
Monitorowane są sklepy spożywcze i warzywne, które wprowadzają do obrotu warzywa, zakłady żywienia zbiorowego (restauracje, małe gastronomie, stołówki w szkołach, przedszkolach i domach opieki) oraz dostawcy w/w produktów. Wyniki bieżących działań kontrolnych nie wykazały aby na dzień dzisiejszy na terenie powiatu średzkiego istniało zagrożenie zakażenia szczepem E.coli (HEC). W razie konieczności pobierane są próbki żywności do badań laboratoryjnych. Ponadto wszystkie zakłady opieki zostały poinformowane o możliwości diagnostyki laboratoryjnej tego szczepu.
 
Przygotowując potrawy, szczególnie z surowych owoców i warzyw należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny, a także ich namaczaniu a następnie wielokrotnym myciu każdej ich części. Należy pamiętać o zachowaniu zasady ,,PIĘCIU KROKÓW DO BEZPIECZNEJ ŻYWNOŚCI” (ulotka do pobrania poniżej).
 
Więcej bieżących informacji nt. zachorowań wywołanych werotoksycznym szczepem E.coli 0104 (STEC) można znaleźć na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej http://pssesrodaslaska.pis.gov.pl oraz Głównego Inspektora Sanitarnego www.pis.gov.pl.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin