Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: 6 marca Centrum Kultury Alternatywnej rozpocznie działalność

6 marca Centrum Kultury Alternatywnej rozpocznie działalność

Znamy już program najważniejszego wydarzenia kulturalnego tego roku w naszym Powiecie. W piątek 6 marca oficjalnie otwarte zostanie Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej.
Władze powiatu nie ukrywają, że będzie to dla nich dzień szczególny. Historia starań o zagospodarowanie starej sali sportowej zaczyna się w marcu 2015 roku. Wtedy to zarząd powiatu ogłosił konkurs na wykorzystanie starego obiektu. Spośród ośmiu propozycji za najciekawszą uznano pomysł średzkiego oddziału NSZZ Solidarność zakładający powstanie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. W 2017 r. projekt zgłoszono do Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne działania to: podpisanie umowy z zarządem województwa o dofinansowanie, ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy. 21 marca 2019 roku wmurowano kamień węgielny, który rozpoczął budowę. 6 marca, po pięciu latach od pierwszego kroku, nowy obiekt zostanie oficjalnie otwarty.
 
–  To dla nas bardzo ważny dzień, ale jeszcze ważniejszy dla naszej społeczności. Oddajemy do użytku obiekt, która będzie służył nam na wiele naprawdę różnych sposobów. Będą tam organizowane warsztaty plastyczne, zajęcia komputerowe, koncerty, bale, studniówki. Będzie to też miejsce wystaw, spotkań autorskich i prób muzycznych – wylicza wicestarosta Sebastian Burdzy, który w 2015 roku, jako starosta powiatu, rozpoczął starania o nowe oblicze sali.
 
Program otwarcia dla tak wyjątkowej inwestycji również musi być wyjątkowy. – Planujemy dwa otwarcia. Pierwsze dla osób związanych z inwestycją, a drugie, tak samo uroczyste, dla mieszkańców naszego powiatu. Ustalając jego program kierowaliśmy się charakterem obiektu i tym, że ma on służyć naszym mieszkańcom. Dlatego postawiliśmy na zdolnych średzian i to ich talenty będziemy podziwiać na pierwszej imprezie w naszym CEKa – dodaje Burdzy.
 
Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 12.00. Drugie dla mieszkańców na godz. 16.00.
Oto ich szczegóły:
  • powitanie gości, podsumowanie projektu „Utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej”, prezentacja obiektu - wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy
  • koncert pn. „Bajka alternatywą Nam” z udziałem lokalnych artystów: Małgorzaty Pauki, Pawła Wenderskiego i zespołu instrumentalistów pod kierownictwem Andrzeja Bielskiego
  • poczęstunek: słodko, wytrawnie, alternatywnie, przygotowany przez Mariusza Komendę - kulinarne odkrycie Ziemi Średzkiej, uczestnika 8. edycji Masterchefa.
Wejściówki na drugie otwarcie będą kolportowane przez starostwo, według wcześniej ustalonych zasad. 7 marca CEKa rozpocznie normalne funkcjonowanie. O planowanych na „weekend otwarcia” wydarzeniach napiszemy wkrótce.
 
Projekt pn. „Utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej” współfinansowany przez Unię Europejską  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin