Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Powiat Średzki otrzyma 2,7 mln zł z rządowego funduszu

Powiat Średzki otrzyma 2,7 mln zł z rządowego funduszu

Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla samorządów w wysokości od 0,5 do ponad 93 mln zł!  Łącznie samorządy otrzymają 6 mld złotych: 5 mld gminy i miasta na prawach powiatu i 1 mld powiaty ziemskie. 
W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji można nazwać Tarczą dla samorządów. Powiat Średzki z dotacją w wysokości 2 706 631 zł znalazł się na piątym miejscu w województwie. Kwotę tę będzie mógł przeznaczyć na wydatki majątkowe w latach 2020-2022 dotyczące inwestycji powyżej 400 tys. zł.
 
O wysokości środków dla poszczególnych samorządów zadecydował specjalnie skonstruowany wskaźnik.  – Algorytm podziału środków z Funduszu Inwestycji Samorządowych koncentruje się przede wszystkim na udziale planowanych wydatków majątkowych w budżecie na 2020 rok. My w tej kwestii, w tym roku jesteśmy liderem w województwie, gdyż przy dochodach w tegorocznym  budżecie na poziomie 59,4 mln zł zaplanowaliśmy wydatki majątkowe na blisko 14 mln zł, co stanowi niemal 23,5% naszego budżetu. Tak więc, wysoka dotacja obrazuje nasze proinwestycyjne podejście, a jednocześnie przestrzeganie dyscypliny finansowej. To forma docenienia naszej ciężkiej pracy –  ocenia wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy.
 
Wpływ na wysokość  powiatowego wskaźnika miała realizacja powiatowych inwestycji takich jak: budowa Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej oraz odzyskanie budynku po byłym szpitalu. W ten sposób nasz samorząd  wyprzedził takie powiaty jak: legnicki, świdnicki, polkowicki, wałbrzyski oraz wołowski i strzeliński. – To bardzo dobra wiadomość dla nas, włodarzy, ale też wszystkich mieszkańców powiatu –  dodaje wicestarosta.
 
Analizując listę dotacji dla dolnośląskich samorządów, pozytywne jest to, że cztery gminy z  naszego powiatu znalazły się w pierwszej 60 (na 169 gmin). Jednak 40. miejsce Gminy Środa Śląska nie powinno być powodem do zadowolenia. Gmina Środa Śląska, dysponująca budżetem na 2020 rok  w wysokości 118.265.765 zł zaplanowała wydatki majątkowe w kwocie 14.105.327 zł, co stanowi zaledwie 11,93% budżetu. To bardzo słaby wskaźnik i przez niego Środa Śląska znalazła się za takimi gminami jak Wińsko, Wołów, Brzeg Dolny, Strzelin, Strzegom, Miękinia. Dla porównania gmina Miękinia z budżetem porównywalnym do średzkiego, przeznaczyła na inwestycje w tym roku 23.757.682 tj. 20,83% swojego budżetu. Z kolei Malczyce, przy budżecie na poziomie 32 mln zł, zaplanowały na wydatki majątkowe aż 10 mln zł. 
 
Na jakie inwestycje zostaną przeznaczone środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych? – Na pewno szpital, powiatowe placówki oświatowe oraz infrastrukturę drogową. Jednak szczegóły zostaną omówione na komisji wspólnej rady powiatu, która odbędzie się 6 sierpnia – podsumowuje wicestarosta Burdzy.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin