Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Wyświetlacze i progi gotowe, ale to nie koniec działań Powiatu

Wyświetlacze i progi gotowe, ale to nie koniec działań Powiatu

W celu poprawy bezpieczeństwa przy powiatowych drogach pojawiło się dziewięć radarowych wyświetlaczy prędkości, a na jezdniach montowane są progi zwalniające.
Postępowanie przetargowe na montaż wyświetlaczy wygrało Wielobranżowe Przedsiębiorstwo „3D” z Bydgoszczy. Na montaż dziewięciu urządzeń wykonawca potrzebował dwa dni. Pierwszy wyświetlacz zamontowano w Ciechowie, kolejny wioskę dalej, w Cesarzowicach. Pozostałe miejscowości to: Brzezina-Wilkszyn, Brzezinka Średzka, Lutynia, Kostomłoty, Malczyce, Udanin i Ujazd Górny.
Koszt zadania to 150 tys. zł, lecz - co niezwykle istotne - Powiatowi udało się pozyskać dwie darowizny od firm budowlanych, które realizowały na naszym terenie swoje inwestycje. Spie Elbud Gdańsk wsparło to zadanie kwotą 75 tys. zł, a spółka Budago z Owczar 8 tys. zł.
 
Poprawie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu mają służyć też progi spowalniające. W ostatnim czasie na drogach powiatu zamontowano ich cztery: w Ciechowie (przy szkole), Łagiewnikach Średzkich (wjazd do miejscowości od autostrady A4), Lutyni (przy kościele), Radakowicach (przy świetlicy wiejskiej). Montowane progi to tzw. poduszka berlińska, czyli wyspowy próg gumowy, który ma ograniczać prędkość samochodów osobowych jednocześnie nie zakłócając ruchu pozostałych użytkowników drogi. Kolejne tego typu zdania będą realizowane po analizie wniosków mieszkańców, którą przeprowadzi Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 
Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów realizacji naszego programu poprawy bezpieczeństwa i w przyszłym roku zamierzamy kontynuować go we współpracy z naszymi gminami, wzorując się na programie chodnikowym, który bardzo fajnie funkcjonuje. Progi i wyświetlacze to nie koniec naszych działań. Jeszcze w tym roku planujemy zlecenie malowania oznakowania poziomego, co również poprawi warunki jazdy. Jesteśmy też w trakcie opracowywania dokumentacji technicznej przejścia dla pieszych z peronami, które zostaną wykonane po uzgodnieniu i zatwierdzeniu planów organizacyjnych – informuje Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel Zarządu Powiatu w Środzie Śląskiej.  
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin