Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: KONDOLENCJE OD WŁADZ POWIATU

KONDOLENCJE OD WŁADZ POWIATU

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. mitrata Michała Szlagi, proboszcza Parafii Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Malczycach.
Wielkie zaangażowanie i oddanie ks. mitrata w sprawy Parafii i Wiernych, ale również Malczyc i całego naszego Powiatu zawsze będą budzić w nas najwyższe uznanie i szacunek. W naszej pamięci pozostanie wspaniałym duchowym i dobrym człowiekiem, który niósł pomoc wszystkim jej potrzebującym.
 
Rodzinę i Bliskich Zmarłego prosimy o przyjęcie wyrazów ubolewania oraz współczucia
 
w imieniu samorządu Powiatu Średzkiego:
starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz
i przewodniczący rady powiatu Artur Bogucki
 
Władze powiatu doceniły działalność ks. mitrata Michała Szlagi, przyznając mu w 2018 roku tytuł „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego”. W 2020 roku starostowie powiatu wzięli udział w jubileuszu 70-lecia Parafii Prawosławnej w Malczycach oraz 35-lecia probostwa ks. mitrata Michała Szlagi, przekazując duchownemu powinszowania oraz życzenia.  
 
Ks. mitrat Michał Szlaga:
Urodził się w Przemkowie i jak sam często mawiał urodził się i wychował w miejscowości, w której nie było cerkwi. Został ochrzczony u katolików, a jako młody chłopiec służył do mszy św. jako ministrant. Święcenia diakońskie otrzymał 2 sierpnia 1974 r. w świątyni parafialnej w Podbielu, a kapłańskie już kilka dni później - 15 sierpnia w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie. Podczas swojej posługi był proboszczem w Szczecinku i Bobolicach w latach 1974-1977 oraz Koszalinie w latach 1977-1981. Zanim przyjechał do Malczyc był związany z diecezją łódzko-poznańską, był również wikariuszem parafii katedralnej w roku 1984 w Łodzi. Do 12 września 1985 r. pełnił obowiązki  proboszcza we Włocławku i Aleksandrowie Kujawskim, a już 13 września przeszedł do pracy duszpasterskiej w diecezji wrocławsko-szczecińskiej.
 
W 1985 roku został proboszczem parafii  prawosławnej w Malczycach, choć równolegle służył również w Samborzu do 2006 r. oraz Studzionkach w latach 1989-2001.
 
Za swoją posługę został nagrodzony: orderem św. Marii Magdaleny za remont cerkwi w Koszalinie w 1977 oraz w 1999 r. z okazji 25-lecia kapłaństwa, palicą (prawosławna szata liturgiczna) w 1999 r., krzyżem z ozdobami w 2000 r. oraz mitrą w 2009 r.
 
Był osobą, która nigdy nie odmawiała pomocy. Chętnie współpracował m.in. z lokalnymi samorządami,  szkołami, mniejszymi jednostkami, a przede wszystkim z mieszkańcami. Dzięki zaangażowaniu księdza początkowo nieoficjalne kontakty z wschodnimi samorządami Gmina Orla (powiat bielskopodlaski) i Dubicze Cerkiewne (powiat hajnowski) nabrały trwalszego charakteru i w 2005 roku stały się podstawą uchwały i umowy o współpracy Powiatu Średzkiego z Powiatem Hajnowskim. Współpraca ta od pomocy w sytuacjach kryzysowych (powódź, susza), przeszła do wymiany dzieci i młodzieży, a następnie wymiany kontaktów i doświadczeń  w zakresie edukacji, kultury i gospodarki. 
 
Był człowiekiem życzliwym, otwartym, gościnnym. Gawędziarzem i duszą towarzystwa z niezwykłym poczuciem humoru. Mimo wielu obowiązków, podczas tak wymagającej posługi, znalazł czas na założenie rodziny i od 46 lat tworzył szczęśliwe małżeństwo z żoną Heleną.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin