Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Muzeum Regionalne w 2020 roku

Muzeum Regionalne w 2020 roku

Sprawozdanie z działalności Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej  było jednym z tematów sesji rady powiatu w dniu 26 listopada.
Muzeum jest jedną z dziewięciu jednostek organizacyjnych powiatu. W zakresie jego statutowych zadań znajduje się m.in. działalność wystawiennicza, działalność oświatowa i popularyzatorska, dokumentacja i inwentaryzacja zabytków, badania i nadzory archeologiczne, badania historyczne oraz organizacja imprez naukowych i kulturalnych. Pandemia i związane z nią obostrzenia istotnie wpłynęły na działalność placówki, a szczególnie na wydarzania związane z udziałem publiczności.  
 
Do wystaw stale prezentowanych w placówce należą: Insygnia cechowe, Archeologia i pradzieje ziemi średzkiej i okolic, Warsztat - dawne narzędzia do obróbki drewna, Mały Skarb Średzki. Również Skarb Średzki zaliczany jest do wystaw stałych, choć kilka miesięcy w roku opuszcza on nasze miasto. Na początku tego roku był prezentowany w Krakowie na wystawie poświeconej skarbom epoki Piastów. W okresie bez obostrzeń placówce udało się zorganizować i otworzyć osiem wystaw czasowych: Monika Aleksandrowicz. Zbiory Rozmyte, Talenty z sąsiedztwa – Sztuka, Dzieci Tonga, Noblistki  świata, Był Reafael największym z malarzy, Epitafia, pomniki i płyty nagrobne w kościołach Ziemi Średzkiej XVI-XVIII wiek, Początek. Malarstwo Bartłomieja Ruguli, Księżna Daisy. Prezentowane wystawy obejrzało ponad 1600 osób.
 
Działalność oświatowa muzeum oznacza przede wszystkim lekcje muzealne. W  tym roku skorzystało z nich kilka placówek oświatowych. Tematy takich lekcji to m.in. Środa Śląska w Średniowieczu, Zabytki Środy Śląskiej, Historia pisma, Ceramika pradziejowa. Obostrzenia odcisnęły piętno również na organizacji imprez naukowych i kulturalnych. We wcześniejszych latach było ich kilkanaście, w tym - kilka. Nowością, którą udało się bez przeszkód zrealizować, były ferie dla dzieci w muzeum, a wcześniej Zaułek Bożonarodzeniowy połączony z Kolędowaniem na Dziedzińcu oraz kilka warsztatów rękodzielniczych.
 
Mniej inwestycji samorządów oraz osób prywatnych przełożyło się na mniej badań i nadzorów archeologicznych prowadzonych przez muzeum. W 2020 roku było ich 21. Bez przeszkód prowadzone były badania historyczne, ekspertyzy, działalność inwentaryzacyjna oraz publikacyjna. W marcu średzkie muzeum wzbogaciło się o Oddział Sztuki Współczesnej, którego rolę pełni wybudowane Centrum Kultury Alternatywnej. Otwarcie CeKA zbiegło sie z początkiem pandemii mimo to prowadzone w nim zajęcia m.in. rękodzielnicze, malarskie, ceramiczne, teatralne i muzyczne, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.
 
W sprawozdaniu znalazły się też  informacje o planach na kolejne lata. W 2023 roku będzie przypadać 800. rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o Środzie Śląskiej (1223 r.), a dwa lata później 800 lat będzie można przypisać prawu średzkiemu (1235 r.). Oba jubileusze zostaną godnie uświetnione. – Nasza placówka służy społeczności lokalnej, a także promocji Środy Śląskiej i całego regionu. Muzeum jest instytucją otwartą dla wszystkich zainteresowanych historią, kulturą i sztuką. Szczególnie cenna jest współpraca z wieloma artystami, także z naszego regionu, którzy znajdują u nas miejsce, gdzie mogą dzielić się swoją twórczością – podsumował działalność placówki jej dyrektor, Grzegorz Borowski.
 
Radni powiatu dobrze ocenili przygotowane spraozdanie.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin