Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Powiat aktywnie aplikuje o środki zewnętrzne

Powiat aktywnie aplikuje o środki zewnętrzne

24 projekty za 35 mln zł zrealizował w tym roku Powiat Średzki. 81 procent tej kwoty pozyskano ze środków zewnętrznych. – To bardzo dobry wynik – ocenia starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz.
Informacja o pozyskanych środkach zewnętrznych w 2020 roku była jednym z punktów obrad grudniowej sesji rady powiatu. Zestawienie przygotował Marcin Brzeziński, kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu. Najkrótsza charakterystyka za ten rok przedstawia się następująco:
  • 24 projekty
  • wartość projektów:  34 990 730 zł
  • wartość dofinansowania:  28 559 724 zł
  • dotacje od gmin powiatu: 3 208 370 zł
  • środki wpłacone na konto Powiatu: 12 987 048 zł
 
9 008 180 zł na CeKA
Zrealizowane zadania można podzielić na trzy grupy: inwestycyjne, edukacyjne i społeczne. Listę inwestycyjnych otwiera Utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Projekt zrealizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 kosztował 9 mln zł, z czego 7,26 mln wyniosło dofinansowanie (80 proc. wartości inwestycji!). 6,5 mln zł kosztował remont drogi Prężyce-Lenartowice-Księginice, 4,4 mln zł droga powiatowa przez Karczyce, a 2 mln odcinek Piekary-Konary. Na zadania te otrzymano dotację z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparły je również partnerskie samorządy tj. Kostomłoty, Miękinia i Udanin, zgodnie z zasadą po 50 proc. kwoty nieobjętej dotacją. W ramach Tarczy dla Samorządów, mającej ożywić lokalną gospodarkę, Powiat otrzymał 6,5 mln zł, które przeznaczy na modernizację budynku szpitala, powiatowych szkół oraz remonty dróg.
 
Wsparcie dla szkół i osób niepełnosprawnych
Wśród projektów edukacyjnych najkosztowniejszy to: „Powiat Średzki kształci zawodowo i profesjonalnie”. Jego wartość to aż 3,3 mln zł, z czego 2,8 mln zł wyniosło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. 970 tys. zł kosztował inny projekt wpierający kształcenie zawodowe. Po ponad 300 tys. kosztowały projekty: Zintegrowani, Autobusem z domu do domu, Erazmus+ „Praktyki zagraniczne dla PZS nr 1”. Za przygotowanie i koordynację projektów  edukacyjnych odpowiada Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych starostwa.Realizacją projektów społecznych zajmuje się przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej. W 2020 roku placówka zrealizowała pięć projektów o łącznej wartości 1,4 mln zł. Najkosztowniejszym z nich (wartość: 514 tys. zł, dofinansowanie: 432 tys. zł) był projekt „Aktywny Powiat” mający na celu aktywację osób niepełnosprawnych i biernych zawodowo.
 
Chodniki i komunikacja
W sprawozdaniu znalazła się również informacja o Programie Rozwoju Infrastruktury Drogowej Powiatu Średzkiego. Zadania nim objęte są finansowane po połowie przez Powiat oraz partnerski samorząd. W tym roku przebudowano cztery chodniki. Wartość tych inwestycji to 702 tys. zł, kwota gminnych dotacji: 351 tys. zł. Od początku programu tj. 2018 roku wybudowano 5,5 km chodników, w tym roku 1,4 km. W 2020 roku udało się pozyskać środki na dofinansowanie przewozów autokarowych. Dzięki rządowej dotacji o wartości 845 tys. zł. oraz wsparciu gmin udało się uruchomić siedem nowych połączeń komunikacyjnych na terenie powiatu.
 
Obiecujące zestawienie
Analizując tegoroczne sprawozdanie warto zwrócić uwagę na kwotę środków zewnętrznych, która wpłynęła do budżetu powiatu. To niemal 13 mln zł. Porównując kwotę pozyskanych środków zewnętrznych w 2018, 2019 i trzech kwartałach 2020 roku, z innymi samorządami z naszego powiatu, skuteczniejsza w pozyskaniu środków jest tylko Gmina Miękinia, która odnotowała wpływy z tytułu dochodów majątkowych na poziomie ponad 38,5 mln zł. Powiat Średzki plasuje się na drugim miejscu z sumą 29,2 mln zł, wyprzedzając gminę Środa Śląska - 23,8 mln zł i pozostałe gminy. Warto przy tym podkreślić, że budżet Miękini i Środy Śląskiej jest ponad dwukrotnie większy od naszego, a to oznacza, że  możliwości tych samorządów są dużo większe – mówi Marcin Brzeziński, autor opracowania, kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu.
 
Władze powiatu zadowolone  
Czy władze powiatu są zadowolone z pozyskanych kwot? – To bardzo dobry wynik. Tym bardziej, że był to ciężki rok, na którym swoje piętno odcisnęła pandemia COVID-19. Pomimo całkowitej zmiany rzeczywistości staramy się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Pozyskaliśmy środki na przyszłe projekty drogowe tj. Piekary-Konary oraz Lenartowice-Księginice i czekamy na wyniki kolejnego naboru do Funduszu Dróg Samorządowych. Uruchomiliśmy komunikację powiatową, opartą na dialogu i współpracy samorządów i przewoźników. Pozyskaliśmy środki na remont budynku szpitala i reaktywację działalności medycznej. Mamy więc jasno określone priorytety i kierunki działania, które zamierzamy zrealizować pomimo trudności – podsumowuje sprawozdanie o pozyskanych środkach starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz.
 
W załączeniu sprawozdanie z pozyskanych środków oraz prezentacja multimedialna.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin