Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Budżet na 2021 roku uchwalony

Budżet na 2021 roku uchwalony

21 grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu w Środzie Śląskiej. Radni przyjęli osiem uchwał, w tym najważniejszą - uchwałę budżetową na rok 2021. 
W 2021 roku dochody Powiatu będą wynosić 55,9 mln zł, a wydatki 59,5 ml zł. Najważniejszymi pozycjami wśród dochodów Powiatu są: subwencje ogólne z budżetu państwa (37%), wpływy z udziału w podatkach (36%) oraz dotacje (20%). Czwartą grupę dochodów stanowią wpływy z opłat własnych (6,5%). Tu znajdują się opłaty mieszkańców m.in. za dokumenty komunikacyjne, zajęcie pasa drogowego czy też opłaty geodezyjne.  
 
Wydatki Powiatu w przyszłym roku wyniosą 59,5 ml zł, z czego 26% zostanie przeznaczone na wydatki majątkowe tj. inwestycje. Te najkosztowniejsze to: remont drogi Prężyce - Lenartowice - Księginice (6,5 mln zł) oraz odcinka Piekary - Konary (2 mln zł). Na zadania te otrzymano dotację z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparły je również partnerskie samorządy tj. Miękinia i Udanin. Ponad 3,1 mln zł będzie kosztować modernizacja byłego budynku szpitala. 2,8 mln zostanie pokryte z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zwanego Tarczą dla Samorządów.
 
2,5 mln zł zarezerwowano na wydatki bieżące w zakresie powiatowych dróg i transportu. Dodatkowo 1 mln zł będzie kosztował realizowany co roku powiatowy Program Rozwoju Infrastruktury Drogowej. Połowę tej kwoty dołożyły samorządy gminne.
 
W budżecie jak co roku utworzono rezerwy: ogólną w kwocie 60 tys. zł oraz celową w kwocie 100 tys. zł na zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.
 
Projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz wszystkich komisji stałych rady powiatu. Za jego przyjęciem w takiej postaci głosowało czternastu radnych, jeden wstrzymał się od głosu. – Budżet na 2021 rok ma charakter proinwestycyjny. Pomimo niepewności związanej z rozwojem i skutkami pandemii Powiat Średzki nie rezygnuje z inwestycji, a ich wartość stanowi około 26% wydatków. Przy tak dużym poziomie inwestycji, nie planujemy zaciągania długu, a ustalony na przyszły rok deficyt pokryjemy z tegorocznych oszczędności – mówi skarbnik Powiatu Elżbieta Czarnota.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin