Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Grudniowa sesja rady powiatu

Grudniowa sesja rady powiatu

21 grudnia odbyła się 27. sesja Rady Powiatu w Środzie Śląskiej. Radni przyjęli osiem uchwał, w tym uchwałę budżetową na 2021 rok.
Zgodnie z porządkiem obrad radni najpierw zapoznali się ze sprawozdaniami starosty z wykonania uchwał rady powiatu oraz działalności zarządu powiatu w okresie między sesjami. Po staroście głos zabrał kierownik wydziału rozwoju średzkiego starostwa, który przedstawił informację o środkach zewnętrznych pozyskanych przez Powiat w tym roku (więcej informacji TUTAJ).
Kolejnym punktem było podjęcie uchwał. Przyjęto ich osiem, w sprawie:
 • zmiany uchwały budżetowej na 2020 r.,
 • sprawie  ustalenia wykazu niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają wraz z upływem roku budżetowego,
 • określenia zadań, na które przeznaczone zostaną środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 • uchwalenia Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa obywateli na lata 2021-2024 dla Powiatu Średzkiego,
 • przyjęcia planu pracy Rady Powiatu w Środzie Śląskiej na 2021 rok,
 • ustalenia zmian w uchwale Nr IX/55/2011 Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 21 czerwca 2011 roku w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Środzie Śląskiej,
 • budżetu Powiatu Średzkiego na 2021 rok,
 • uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Średzkiego na lata 2021 – 2027.
Projekt budżetu otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także wszystkich komisji stałych rady. Założenia przyszłorocznego budżetu przedstawiła i wyczerpująco omówiła skarbnika powiatu Elżbieta Czarnota (więcej informacji TUTAJ). Pytania radnych odnośnie budżetu dotyczyły głównie kwestii szpitala. O podjętych już działaniach i realizowanych remontach, a także kolejnych krokach takich jak: powołanie podmiotu prowadzącego usługi medyczne, zabezpieczcie środków w budżecie powiatu na jego funkcjonowanie, aplikowanie o kontrakty z NFZ, opowiedział wicestarosta Sebastian Burdzy. – To nie my będziemy decydować o kształcie naszego medycznego ośrodka, tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, bo będzie on utrzymywany z pieniędzy państwa, kontraktów, a nie z naszego budżetu – przypominał przewodniczący rady powiatu Artur Bogucki. Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało czternastu radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Takim samym stosunkiem głosów przyjęto Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Średzkiego na lata 2021 - 2027.
 
W punkcie „wnioski i oświadczenia” poruszono kwestie m.in. wykonania oznakowania na drodze Piekary-Konary i Piekary-Lusina, budowy chodnika przy sklepie w Ujeździe Górnym, wykorzystania boiska asfaltowego przy PZS nr 1 i znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania, wzmocnienia ścieżki rowerowej Udanin - Piekary. W „sprawach różnych” radni poparli apel sejmiku województwa dolnośląskiego o wspieranie branży turystycznej osłabionej przez pandemię. Obrady zakończyły się życzeniami przewodniczącego rady spokojnych i zdrowych świąt.
 
Ze względu na pandemię sesja odbyła się bez udziału publiczności. Transmisję online zapewniła TViRoland (https://youtu.be/rTmBflVk-NU).

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
 • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
 • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
 • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
 • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin