Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Narada w sprawie szczepień

Narada w sprawie szczepień

Organizacja szczepień przeciwko COVID-19 w naszym powiecie była głównym tematem wczorajszego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Było to pierwsze posiedzenie zespołu w tym roku. Spotkanie otworzył starosta powiatu. – Zebraliśmy się dzisiaj, aby doprecyzować dwie kwestie - organizację transportu do punktów szczepień dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz powołanie gminnych koordynatorów ds. szczepień. Poranne spotkanie z przedstawicielami sanepidu i państwowej straży pożarnej pozwala uznać kwestie transportu za wstępnie ustaloną. Przed nami ciężka praca, a dla wielu osób m.in. gminnych koordynatorów będzie to wręcz 24-godzinny dyżur – mówił starosta Krzysztof Szałankiewicz.  
 
Dużo informacji na temat szczepień przedstawił pełnomocnik wojewody dolnośląskiego Kamil Woźniak.Akcja szczepień to bardzo duże logistyczne wyzwanie i aby się powiodło konieczna jest współpraca na linii państwo - samorząd. Obecnie infrastruktura, którą przygotowaliśmy i jeszcze przygotowujemy pozwoli nam zrealizować według szacunków około 4 mln szczepień miesięcznie. Aby było to możliwe musimy mieć wystarczającą liczbę chętnych do szczepień i na to mamy wpływ  oraz szczepionki, w tej kwestii jesteśmy zależni od producentów oraz mechanizmów dystrybucji stosowanych przez UE – podkreślał Woźniak. Omówił on m.in. rozpoczynający się proces rejestracji na szczepienia, sposoby zgłaszania się oraz zaplanowany na 25 stycznia start I etapu. Wyjaśnił też znaczenie kampanii informacyjnej i kolportażu ulotek. Tu również nieoceniona będzie pomoc strażaków ochotników.  
 
Dużo uwagi poświęcono punktom szczepień. Aktualnie w naszym Powiecie zgłoszono siedem takich miejsc:
 • Zakład Usług Medycznych w Kostomłotach
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Malczycach
 • Poradnia Lekarza Rodzinnego Łukasz Kozyra w Miękini
 • Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. w Lutyni
 • Praktyka Lekarza Rodzinnego – Agata Sławin Sp. z o.o. w Pisarzowicach
 • NZOZ ELMED Sp. z o.o.  Środa Śląska
 • Praktyka Lekarza Rodzinnego Jacek Krajewski, Udanin
Najmniej korzystna sytuacja jest w gminie Środa Śląska. Jeden punkt na 19 tys. mieszkańców to mało. Dlatego będę apelował do pomiotów medycznych, aby rozważyły jeszcze możliwość utworzenia takiego punktu. Na 22 stycznia zaplanowaliśmy specjalne spotkanie z lokalnymi podmiotami i razem z koordynatorami gminnymi ds. szczepień będziemy starli się przekonać je do współpracy – podkreślał starosta Szałankiewicz. Pełnomocnik wojewody zwrócił uwagę, że nie ma zachęt państwowych do tworzenia takich punktów, a przy małej - nie masowej liczbie szczepień jest to dla palcówek niedochodowe.
 
Ostatnią poruszoną kwestią były mobilne punkty szczepień. Przedstawiciele gmin wyrazili duże zainteresowanie tym tematem i zawnioskowali, aby starosta podjął kroki, które pozwolą na utworzenie go w naszym powiecie.
fot. Archiwum 2020

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
 • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
 • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
 • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
 • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin