Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Spotkanie w sprawie szczepień

Spotkanie w sprawie szczepień

Liczba zarejestrowanych punktów szczepień w naszym powiecie nie jest satysfakcjonująca. Aby to zmienić władze powiatu zorganizowały spotkanie z przedstawicielami gmin, sanepidu, straży pożarnej i podmiotów medycznych.
Na wstępie Tomasz Imielski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Środzie Śląskiej, opowiedział o przygotowaniach straży pożarnej do wspierania transportu osób starszych i niepełnosprawnych do punktów szczepień. Poruszył on m.in. kwestie ścisłej współpracy z koordynatorami gminnymi ds. szczepień, przyjmowania zgłoszeń na transport - niezbędnych informacji, zachowania zasad dystansu społecznego podczas transportu, zakazu transportowania osób leżących oraz ochrony danych osobowych. Co istotne, pomoc w organizacji transportu zadeklarowała zdecydowana większość jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych tj. 21 z 22 funkcjonujących w naszym powiecie.
 
Następnie zebrani przeszli do kwestii punktów szczepień. Aktualnie na terenie powiatu średzkiego działa ich sześć: dwa w gminie Miękinia, i po jednym w pozostałych gminach. Największe obawy starostów powiatu budzi jeden punkt szczepień na całą gminę Środa Śląska. – Przy aktualnym limicie szczepień w punkcie - 30 dawek na tydzień, szczepienia będą trwać kilka lat. Jesteśmy ciekawi jak 20-tysieczna gmina poradzi sobie z tym tematem? Dlatego wyszliśmy z inicjatywą tego spotkania. Patrząc jednak na obecność PZOZ-ów, zaprosiliśmy wszystkie podmioty medyczne z naszego powiatu, odzew ciągle jest znikomy i jesteśmy tym, mówić delikatnie, rozczarowani – mówił wicestarostrosta Sebastian Burdzy.
 
O funkcjonowaniu punktu szczepień w Gminie Kostomłoty opowiedział Mieczysław Kudryński, pełniący funkcję gminnego koordynatora. Zwrócił on m.in. uwagę na brak rejonizacji oraz kwestie dojazdu do osób obłożnie chorych. O obowiązku realizowania świadczeń wyjazdowych opowiedziała pełnomocnik starosty ds. medycznych Joanna Waluchowska. – Proszę zwrócić uwagę przedstawicielom podmiotów leczniczych, aby starały się spełnić wszystkie wymogi i warunki tych punktów, po to aby uchronić się od roszczeń pacjenckich. Mogą one pojawić się gdy punkt szczepień nie zapewni dojazdu do osób obłożnie chorych – mówiła Waluchowska i zalecała skorzystanie z pomocy służby, które prowadzą ewidencję takich osób. Pani pełnomocnik poruszyła też kwestie kosztów. – Fundusz określił, że refundacja szczepień bez transportu wynosi około 61 zł, w przypadku transportu pacjenta na szczepienie - 68 zł. Natomiast usługa w miejscu zamieszkania oznacza refundacje w granicach 95 zł. Katalog świadczeń obejmuje te trzy usługi i one są odrębnie finansowane.
 
W dalszej części spotkania dyskutowano o możliwościach utworzenia mobilnego punktu  szczepień w naszym powiecie, dowozach osób z gminy do punktów poza gminy, promocji informacji nt. punków szczepień oraz funkcjonowaniu punktu poboru wymazu. Anna Wojtasińska-Żygadło, powiatowy inspektor sanitarny przyznała, że też spodziewała się większego odzewu ze strony ośrodków zdrowia, a jeśli chodzi o same szczepienia będzie je mocno propagować. – Chciałabym, aby jak najwięcej osób jak najszybciej się zaszczepiło. Jeśli zrobi to przynamniej 70% społeczeństwa będziemy mogli mówić o pożegnaniu tego problemu.
 
 
ZAREJESTROWANE PUNKTY SZCZEPIEŃ W POWIECIE ŚREDZKIM: '
 1. Zakład Usług Medycznych w Kostomłotach, tel. 71 317 02 89
 2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Malczycach, tel. 71 317 91 18
 3. Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. w Lutyni, tel. 71 735 18 15
 4. Praktyka Lekarza Rodzinnego - Agata Sławin Sp. z o.o. w Pisarzowicach, tel. 71 314 61 34
 5. NZOZ ELMED Sp. z o.o. Środa Śląska, tel. 71 317 68 44
 6. Praktyka Lekarza Rodzinnego Jacek Krajewski, Udanin, tel. 76 870 92 09

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
 • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
 • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
 • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
 • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin