Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Lekcje historii w ciekawej formie

Lekcje historii w ciekawej formie

Już ponad dwa lata ukazuje się cykl „Zamki i pałace Ziemi Średzkiej” autorstwa dyrektora muzeum regionalnego dr Grzegorza Borowskiego. Jego zwieńczeniem będzie książka.
Artykuły publikowane były w lokalnej gazecie. Wcześniej była to EMka.news, teraz zastąpiło ją Echo Średzkie i wkrótce cykl zostanie wznowiony.
Do tej pory udało mi się opisać ponad 60 pałaców, a kilkanaście czeka jeszcze na zaprezentowanie. Wystawę, połączoną z promocją książki, zaplanowaliśmy na przyszły rok. Właśnie obmyślamy w jaki atrakcyjny sposób przedstawić te zabytki – informuje dr Grzegorz Borowski, dyrektor średzkiego muzeum.
 
Na początku pandemii i obostrzeń w muzeum powstał pomysł „mówionego” cyklu, czyli krótkich filmików z informacjami o zabytku. Są one dostępne na stronie internetowej muzeum i jego oficjalnym facebooku. Filmiki zbierają pozytywne opinie, a lista ich lektorów nie jest zamknięta.
Zachęcam mieszkańców poszczególnych miejscowości naszego regionu do włączenia się w odczytywanie przygotowanych przeze mnie tekstów o pałacach. Jeżeli ktoś chciałby w tym zakresie współpracować z muzeum, będzie nam bardzo miło. Być może, w ramach zajęć z historii, któraś ze szkół będzie też tym tematem zainteresowana – dodaje Borowski.
 
Fot. Ryszard Żłobiński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin