Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Niebanalne opowieści sprzed wojny

Niebanalne opowieści sprzed wojny

Cykl „Średzkie Legendy” to kolejna ciekawa inicjatywa dyrektora Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.
Ponad dwa lata temu dr Grzegorz Borowski, dyrektor średzkiego muzeum, wymyślił cykl „Zamki i pałace Ziemi Średzkiej”. Artykuły o zabytkach, jego autorstwa, publikowane są w lokalnej gazecie, a w przyszłym roku ukażą się w formie książki.
Publikacja cyklu „Średzkie Legendy” rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku, lecz jego pomysł narodził się dużo wcześniej. Wszystko zaczęło się od znalezienia w bibliotece muzeum niemieckiej książki z 1937 roku pt.: „Sagen und Erzählungen aus dem Kreise Neumarkt” („Legendy i opowiadania z Powiatu Średzkiego”). Dyrektor uznał ją za wspaniały materiał do rozpoczęcia, planowanej od jakiegoś czasu, nauki języka niemieckiego. – Te historie są nie tylko tajemnicze i  ciekawe, ale przynoszą też pewną wiedzę na temat historii, geografii i obyczajów naszego rejonu w okresie przedwojennym. Ponadto są w to miarę krótkie opowieści, czyli dobre dla początkującego ucznia – mówi dr Borowski.
Cyklowi towarzyszą wspaniałe ilustracje wykonywane przez lokalną artystkę Małgorzatę Bogucką. Nad poprawnością tłumaczenia czuwa Aleksandra Nabożny, lektorka języka niemieckiego i germanistka. 
W książce znajduje się kilkadziesiąt legend. Niedawno opublikowano piętnastą, zatytułowaną „Upadły młynarz”. – Po przetłumaczeniu najciekawszych legend, będziemy chcieli wydać je również w formie książki. Planujemy też okolicznościową wystawę, połączoną z promocją wydawnictwa. Niemniej są to plany na przyszły rok – dodaje Borowski.
Przedwojenne opowieści można znaleźć m.in. na stronie internetowej muzeum oraz jego facebooku.
 
 
Legenda 15. Upadły młynarz
Przed Ramułtowicami1 od strony zachodniej znajduje się ogromny dół porośnięty zaroślami. Wcześniej stał w tym miejscu młyn, należący do skąpego młynarza. Pewnego dnia w Bogdaszowicach2 umarł jego brat, któremu pożyczył dużo pieniędzy. Młynarz pojechał z żoną na jego pogrzeb i tam dowiedział się, że nie odzyska swoich pieniędzy. Tak się tym przejął, że w drodze powrotnej do domu dostał apopleksji. Wkrótce okazało się, że nad jego pieniędzmi nie było żadnego błogosławieństwa, ponieważ niedługo po tym jego młyn popadł w ruinę.
 
1[1] W oryginale mowa jest o miejscowości Illnisch, która położona była w niewielkiej odległości na północny zachód od Ramułtowic. Obecnie dawne Illisch stanowi zachodnią jest część Ramułtowic.
2[1] Niemiecka nazwa Puschwitz. Obecnie w gminie Kąty Wrocławskie.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin