Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: „Pielęgnowanie tej historii to nasz obowiązek”

„Pielęgnowanie tej historii to nasz obowiązek”

9 lutego 2011 r. prezydent RP podpisał ustawę ustanawiającą 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie jest przypadkowa - to rocznica wykonania wyroku śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbyły się w całym kraju. Starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz wraz z wiceprzewodniczącym rady powiatu Danielem Uszyńskim wzięli udział w wojewódzkich obchodach zorganizowanych na kwaterach więziennych Cmentarza Osobowickiego.

 

Obchody rozpoczęły się od przemarszu spod bramy głównej do Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego 1945–1956. Korowód składał się z orkiestry wojskowej, kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, przedstawicieli służb mundurowych, władz lokalnych i wojewódzkich oraz mieszkańców Wrocławia. Pod pomnikiem głos zabrali m.in. przedstawiciele władz województwa. Różne losy żołnierzy Armii Krajowej przypomniał Stanisław Ułaszewski – prezes dolnośląskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się apelem poległych i salwą honorową.


Dane Instytutu Pamięci Narodowej są zatrważające: ponad 5 tys. żołnierzy skazanych przez sądy wojskowe na śmierć, 21 tys. zamordowanych w więzieniach. Około 250 tysięcy skazanych na kary więzienia z powodów politycznych. Żołnierze Wyklęci przez wiele lat byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii, a władze komunistyczne robiły wszystko, aby skazać ich na zapomnienie. To się nie udało i od dziecięciu lat możemy oddawać im cześć. Wspominanie i pielęgnowanie tej powojennej historii to nasz patriotyczny obowiązek – podkreśla starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz.

 

 

 

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin