Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Radni powołali Średzkie Centrum Zdrowia

Radni powołali Średzkie Centrum Zdrowia

Wczoraj radni powiatu przyjęli uchwałę o utworzeniu Średzkiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
Uchwała to kolejny i bardzo ważny krok w przywróceniu usług medycznych na terenie powiatu średzkiego. W styczniu 2020 roku za kwotę 4,6 mln zł odkupiono od syndyka masy upadłościowej budynek byłego szpitala. Drugim krokiem było pozyskanie rządowej dotacji i rozpoczęcie remontu budynku szpitala, ambulatorium oraz pomieszczeń na I i II piętrze.
 
Uchwałę w sprawie utworzenia Średzkiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przyjęto jednogłośnie. Również jednogłośnie nowej jednostce nadano statut i określono zasady zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych w Średzkim Centrum Zdrowia działającym w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
 
SPZOZ w pierwszej kolejności zobowiązany będzie do otwarcia działalności medycznej w zakresie ambulatorium specjalistycznego. Ambulatorium będzie składać się z poradni: chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz onkologicznej. Zadaniem tych poradni będzie zabezpieczanie podstawowych usług medycznych dla mieszkańców powiatu średzkiego w nagłych przypadkach, takich jak złamania, urazy, zasłabnięcia, a także wczesna diagnoza onkologiczna. Poradnie będą mieścić się na parterze szpitala, z wejściem od strony podwórka. Na I i II piętrze budynku planowane jest utworzenie zakładu opiekuńczo-leczniczego połączonego z usługami hospitalizacyjnymi dla seniorów i osób przewlekle chorych.
 
Za jednomyślne przyjęcie uchwał związanych ze szpitalem, w imieniu zarządu podziękował  wicestarosta Sebastian Burdzy.   
Szanuję państwa za to, że zdecydowaliśmy się pójść pewną drogą, na którą umówiliśmy się ponad dwa lata temu. Dzisiaj chciałbym w imieniu całego zarządu, ale też osobiście, podziękować państwu za tę jednomyślność. Przed nami kolejny etap: rejestracja podmiotu, później bardzo trudna procedura zgłoszenia inwestycji do wojewody, tzw. IOWISZ, od którego oceny zależeć będzie czy kwalifikujemy się do wsparcia naszych usług medycznych przez NFZ, następnie złożenie oferty i staranie się o kontrakt z NFZ. Myślę, że jesteśmy gdzieś w połowie drogi i chciałbym serdecznie państwu za to podziękować. Pani pełnomocnik dziękuję za bardzo wnikliwą analizę i otwarcie nam pewnych horyzontów: co możemy, co jest w naszym zasięgu – mówił Burdzy.
Podjęte trzy uchwały nazwał najważniejszymi w tej kadencji. – Te uchwały pozwalają zarządowi na kolejne kroki, o których państwa oczywiście będziemy informować. Mam nadzieję, że wszystkie te założenia spełnimy i cały czas powtarzamy, że to jest dopiero początek. Początek dochodzenia do pewnego rozwiązania, które zadowoli nas wszystkich – zakończył swoje wystąpienie.
 
Tak jak wspomniał wicestarosta kolejnym krokiem będzie rejestracja nowego podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
(rfp)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin