Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Pełen atrakcji Dzień Otwarty
31-05-2022

Pełen atrakcji Dzień Otwarty

Wczoraj w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej odbył się Dzień Otwarty, podczas którego uczniowie i nauczyciele prezentowali uczniom klas ósmych zalety swojej placówki.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Festiwal Młodzieży już w ten piątek!
07-06-2022

Festiwal Młodzieży już w ten piątek!

Już w ten piątek, 10 czerwca, przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej odbędzie się TeenFest - impreza dedykowana młodym mieszkańcom powiatu z mnóstwem atrakcji i gwiazdą wieczoru, raperem Qrym.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Przemysław Semczuk bohaterem “Niedzieli z kryminałem”
07-06-2022

Przemysław Semczuk bohaterem “Niedzieli z kryminałem”

Po raz piąty w Powiatowy Centrum Kultury Alternatywnej odbyła się “Niedziela z kryminałem”. Tym razem gościem Mieczysława Gorzki był publicysta, autor literatury faktu Przemysław Semczuk. 
“Niedziela z kryminałem” to cykl spotkań z autorami polskich powieści kryminalnych zapoczątkowany w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu mieszkańcy powiatu mieli okazję bliżej poznać sylwetki oraz twórczość Tomasza Duszyńskiego, Małgorzaty Starosty i dwukrotnie Mieczysława Gorzki - twórcy serii “Martwy Sad”, byłego mieszkańca Szczepanowa. 
 
Gościem ostatniej Niedzieli był Przemysław Semczuk - dziennikarz i publicysta historyczny. Autor książek reporterskich opisujących historię PRL tj. “Wampir z Zagłębia”, “Maluch. Biografia”,  “Kryptonim Frankenstein”, “M jak Morderca” oraz powieści opartej na faktach “Tak będzie prościej”. Spotkanie poprowadził Mieczysław Gorzka. – Odkąd pojawił się pomysł Niedzieli z kryminałem, wiedziałem, że tego pana zaprosić muszę, to wspaniały gawędziarz specjalizujący się w zbrodniach z czasów PRL-u. Dlatego dzisiejszy wieczór będzie inny od wcześniejszych. Dzisiaj będą dominować fakty, a nie fikcja literacka  – zaznaczył na wstępie Gorzka. 
 
Rozmowa obu panów była zabawna i bardzo ciekawa. Zebrani dowiedzieli się m.in. jakie przestępstwa dominowały w latach powojennych, a jakie pod koniec PRL-u, jak przebiegały największe procesy, jakie przestępstwa były zagrożone karą śmierci oraz które dokumenty najczęściej fałszowano i w jaki sposób. Pisarz przypomniał również najgłośniejsze procesy w PRL-u, a także lokalne historie - proces seryjnego mordercy Baczyńskiego we Wrocławiu czy słynny napad na bank w Wołowie, podczas którego skradziono ponad 12 mln zł. 
 
Swoje pisanie Semczuk nazwał poematem dygresyjnym. Taki charakter miał też niedzielny wieczór - była to barwna, nieskrępowana niczym opowieści o dawnych czasach i największych kryminalnych sprawach. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek, któremu towarzyszyły miłe pogawędki. 
(Powiat Średzki - RFP)
 
Ilustracja do informacji: Nieruchomość do wydzierżawienia
23-06-2022

Nieruchomość do wydzierżawienia

Starosta Powiatu Średzkiego ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę części działki nr 2/152, obręb Wróblowice, gm. Miękinia o powierzchni 0,016 ha.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Bezpieczny prezent dla malucha - informacja UOKiK
31-05-2022

Bezpieczny prezent dla malucha - informacja UOKiK

czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Zarząd Powiatu z absolutorium
30-05-2022

Zarząd Powiatu z absolutorium

26 maja odbyła się sesja absolutoryjna Rady Powiatu w Środzie Ślaskiej. Za udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu w Środzie Śląskiej było 13 radnych, 3 wstrzymało się od głosu.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: 12 mln zł dla Powiatu Średzkiego z Polskiego Ładu
30-05-2022

12 mln zł dla Powiatu Średzkiego z Polskiego Ładu

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiego naboru z Rządowego Funduszu Polski Ład. Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają 30 mld zł, z czego Powiat Średzki pozyskał 12 mln zł na przebudowę trzech powiatowych dróg.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Ponad 100 zabytkowych aut zaprezentowało się przy PCeKA
29-05-2022

Ponad 100 zabytkowych aut zaprezentowało się przy PCeKA

Już po raz piąty odbył się charytatywny rajd i zlot Ratujmy Klasyki. Drugi raz jego uczestnicy gościli w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej,
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Nieruchomość do wydzierżawienia
27-05-2022

Nieruchomość do wydzierżawienia

Publikujemy wykaz nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa przeznaczonych do dzierżawy w trybie przetargu ustnego nieograniczonego.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Ponadczasowe samochody w Środzie Śląskiej
26-05-2022

Ponadczasowe samochody w Środzie Śląskiej

Już w najbliższą sobotę 28 maja odbędzie się piąta edycja charytatywnego rajdu i zlotu - Ratujmy Klasyki. Jeden z punktów kontrolnych będzie mieścił się w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej.
czytaj dalej ›
1 2 3 4 5 6 ... 200
  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin