Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Informacje bieżące

Niedługo wakacje - co warto wiedzieć?

Noclegi, transport, wizy, ubezpieczenie – to tylko część spraw, które musimy załatwić zanim wyruszymy na wakacje. O czym warto pamiętać wybierając się na urlop przypomina Powiatowy Rzecznik Konsumentów.
 
Czego się obawiamy?
Wycieczka z touroperatorem oznacza, że kupujemy co najmniej dwie, a zwykle kilka usług turystycznych (np. transport, hotel, wyżywienie) połączonych w jeden program. Za całość odpowiada ten sam przedsiębiorca. Najbardziej obawiamy się upadłości organizatora wycieczki, różnic warunków na miejscu w stosunku do informacji przekazywanych przed wyjazdem oraz złej obsługi.

Przeczytaj umowę zanim podpiszesz
Zgodnie z prawem, umowa o świadczenie usług turystycznych powinna określać m.in. miejsce pobytu, termin rozpoczęcia i zakończenia wycieczki, standard hotelu, posiłków, cenę i sposób zapłaty oraz rodzaj środka transportu.
Cena ustalona w umowie nie może być podwyższona chyba, że umowa wyraźnie przewiduje możliwość podwyższenia ceny, a organizator udokumentuje wpływ na podwyższenie ceny wzrostem kosztów transportu, wzrostem cen opłat urzędowych czy wzrostem kursów walut. 20 dni przed datą wyjazdu cena ustalona w umowie nie może być podwyższana.

Reklamacja imprezy turystycznej
Jeżeli biuro podróży nie wywiązuje się z umowy, konsument ma prawo do złożenia reklamacji i żądania obniżenia ceny wycieczki. Podstawami do zgłoszenia zastrzeżeń mogą być m.in. zgubiony bagaż, brak obiecanego widoku na morze, gorszy niż w umowie standard hotelu, a nawet hałas w nocy. W oszacowaniu wysokości roszczenia pomocna jest tabela frankfurcka (do znalezienia w Internecie). Nie ma ona wprawdzie mocy wiążącej, ale jest zwyczajowo uznawana przez wielu przedsiębiorców turystycznych.
Jeżeli reklamacja nie została złożona podczas pobytu na wycieczce to pamiętaj masz 30 dni na złożenie reklamacji od dnia zakończenia imprezy.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin